Home Článok Autorské práva Kontakt

POZOR

Článok "Až teraz je vysvetlený systém hry vo futbale" je registrovaný v Agentúre autorských práv.

Autorské práva

Autor : Šobat Vladimír
Tel : 00421 903 217 064
E- mail : futbool@szm.sk
Created by web-lacno.szm.sk email.
Systém hry - poloha lopty, úlohy a rozostavenie
hráčov
Systém hry - technika a taktika


Keď lopta v začiatku hry začne meniť svoju polohu, futbalová hra začne fungovať. Systém hry sa riadi zmenou polohy lopty a taktika sa mení po každej zmene polohy lopty. Obidva procesy, systém hry aj taktika, sú vo vnútri hry. Našou úlohou je tieto procesy vysvetliť a porozumieť, ako fungujú, nesmieme ale vymýšľať iné procesy.

Celý čas sme hovorili o závislosti úloh a rozostavenia hráčov od momentálnej polohy lopty, ktorú na ihrisku jasne vidíme a najlepšie je to vidieť po prerušení hry. Keďže najskôr rozhodca stanoví polohu lopty a stanoví ju tak, že prstom ukáže, kde presne má lopta byť a rukou jasne naznačí, koho je v tom momente lopta. Až potom sa hráči presne dozvedia, či ich najbližšie úlohy budú ofenzívne alebo defenzívne a úplne na konci sa sami na ihrisku rozostavia tak, aby mohli splniť najbližší cieľ. Teraz by sme mohli ísť ďalej a povedať, že úlohy a rozostavenie hráčov pochádzajú z najbližšieho cieľa. Keď hráči stavajú múr, ich najlepšie rozostavenie je také, ktoré je dobré iba pre tú jednu polohu lopty. Ak lopta pred múrom zmení svoju polohu, jasne vidíte, že múr sa zrúti a hráči sa ponáhľajú čo možno najrýchlejšie rozostaviť sa podľa novej polohy lopty. Každý nasledujúci kop do lopty a každá nasledujúca zmena jej polohy si vyžaduje iné, aspoň trochu iné rozostavenie hráčov. Čím rýchlejšie sa hráči rozostavia v závislosti od novej polohy lopty, tým lepšie. Takto sa zvyšuje moment prekvapenia a nám sa vyskytne možnosť vytvoriť nad súperom dočasnú číselnú prevahu: dvaja na jedného alebo päť na troch. Túto dočasnú číselnú prevahu môžeme vytvoriť pred svojou bránou tak, že spomalíme súperov útok a do obrany svojej brány zapojíme všetkých desať hráčov z poľa. Dočasnú číselnú prevahu môžeme vytvoriť pred súperovou bránou, v strede ihriska a pri postranných čiarach, ak sa tam lopta nachádza.

Počas kotúľania lopty hráči v hre často používajú aj klamlivé pohyby, ktoré tiež majú prekvapujúci taktický dôvod. S týmito klamlivými pohybmi hráči v hre iba nahrádzajú nedostatočnú rýchlosť, ktorú na malom priestore nie je možné inak vytvoriť. Klamlivé pohyby používajú hráči iba keď sú v bezprostrednej blízkosti lopty. Keď sú ďalej od lopty, tak prekvapenie stráca význam. Keď je prekvapenie pred začiatkom hry, tak nemá nijaký význam. Ide o to, že futbalový tréner pred začiatkom hry nemôže vymyslieť nijaké prekvapenie, lebo to nemá nijaký význam. Nemôže vymyslieť ani nijaký systém hry či rozostaviť hráčov nezávisle od lopty, lebo to nemá nijaký význam. Nemôže vymyslieť nijaký útok ani nijakú obranu nezávisle od polohy lopty. Práve takto sa futbaloví tréneri na celom svete dopúšťajú veľmi závažnej trestnej činnosti, lebo nevedome zaťažujú hráčov hromadou nezmyslov, ktoré v hre vôbec neexistujú.

My síce používame názov futbalová hra, ale správnejšie by bolo povedať futbalový systém, lebo futbal je systémový boj o priestor a čas. Fázy hry vo futbale: útok - keď máme loptu a obrana - keď loptu nemáme, vytvárajú systém podobný trhovému mechanizmu v ekonomike, kde prebieha vnútorné systémové riadenie. Vyše 40 rokov sme mali plánovanú ekonomiku, ktorá bola riadená zvonku. Toto vonkajšie riadenie bolo označené ako zločinné a nefunkčné. Ale takéto rovnaké vonkajšie riadenie z lavičky máme zatiaľ aj vo futbale. Negatívne vlastnosti vonkajšieho riadenia mohli vidieť fanúšikovia futbalu na celom svete v zápase ligy majstrov: FC Valencia - Werder Bremen, kde samotná hra trhala nervy nie iba hráčom na ihrisku, ale aj miliónom divákov v hľadisku a pri televíznych obrazovkách. Zlé jazyky tvrdia, že vojna v bývalej Juhoslávii začala na futbalových štadiónoch, čo sa nedá vôbec vylúčiť.

Po skončení zápasov policajti rozoženú rozzúrených fanúšikov, ale procesy, ktoré vyvolala hra podozrivej kvality, idú ďalej do našich domovov, kaviarní či škôl. Ak násilnosti, ktoré často sprevádzajú futbal pochádzajú naozaj zo samotnej hry, potom už tento problém možno považovať za vyriešený.